Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!





Blepharopsis mendica

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: (Fabricius Rok opisania: 1775)

Nazwa łacińska:

Blepharopsis mendica

Nazwa polska:

-

Nazwa angielska:

Devil's flower mantis, Egyptian flower mantis, Thistle mantis, Arab mantis

Wygląd:

Młode wykazują mimikrę do mrówek. Wraz z kolejnymi wylinkami ciemne ubarwienia zanika, ustępując miejsca bieli z piaskowymi i zielonkawymi paskami. Charakterystyczny jest wyrostek na głowie i pionowe paski na oczach oraz długie, masywne kolce na goleniach odnóży chwytnych. U dorosłych samców pierzaste czułki. Przedplecze dosyć szerokie, okrągłe z charakterystycznym ząbkowaniem zewnętrznych krawędzi. Osobniki imago białe z zielonkawym, lub brązowawym nakrapianiem.

Typ terrarium:

Stepowe

Temperatura °C:

W dzień 30-35°C, w nocy nie niżej niż 20°C

Wilgotność powietrza %:

W dzień 30-40%, w nocy nie niżej niż 50-60%.

Wielkość terrarium:

20x20x30cm

Występowanie:

Afryka Pólnocna od Wyspa Kanaryjskich po Egipt, Azja Mniejsza.

Żywienie w niewoli:

Wylęg karmimy muszkami owocowymi (ze względu na wielkośc modliszek najlepiej lotnym Drosophila hydei), drobnymi świerszczami. Młode, już na stadium L2 dosyć dobrze radzą sobie z molami woskowymi (barciak mniejszy), molami spożywczymi (mklik) oraz świerszczami wielkości 2-3 mm. Pokarm powinien być jak najbradziej urozmaicony, od L3-L4 możemy bez obaw wprowadzać do diety latające niewielkie karaczany, muchy domowe, a później również motyle. Ze względu na dużą wytrzymalość na wysokie temperatury i wysmienite wartości odżywcze idealnym pokarmem dla tych modliszek są świerszcze bananowe

Polecany dla:

Początkujący

Biotop::

Kserotermy (roślinność twardolistna, sucholubna)

Wielkość samca:

5-6cm (populacja zachodnia), 7-8cm (populacja wschodnia)

Wielkość samicy:

5-6cm (populacja zachodnia), 7,5-8,5 cm (populacja wschodnia)

Długość życia:

Samiec: 6-8 miesięcy (1-2 miesiące jako imago) Samica: ok. 10 miesięcy ( nawet 3-4 miesiące jako imago)

Aktywność:

Dzienna

Temperament:

Bardzo agresywna

Hodowla grupowa:

Młode, już na etapie L2/L3 wykazują kanibalizm, ale przy zapewnieniu obfitości pokarmu można je trzymać w większych grupach, nawet do stadium L5/L6.

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Odnośnik do opisu:

Blepharopsis mendica


Blepharopsis mendica

Nazwa łacińska:

Blepharopsis mendica

Nazwa polska:

brak

Rozmiary:

Samice do 9 cm, samce mniejsze

Temperatura:

30-35 stopni w dzień i 20-25 w nocy

Wilgotność:

Gatunkowi B.mendica nie pryskamy !

Terrarium:

Pustynne, min.  30cm wysokości

Rząd: Mantodea
Rodzina: Empusidae
Podrodzina: Blepharodinae
Gatunek: Blepharopsis

Wstęp :

Modliszka Blepharopsis mendica należy do rodziny Empusida. Modliszki z tej rodziny zamieszkują rejony o bardzo suchym klimacie, w rejonach gdzie niektóre z nich żyją nie padało od ponad 20 lat. Skoncentrujmy się jednak na gatunku którego dotyczy ten opis.

Rozróżnianie płci i długość życia :

Samce Blepharopsis mendica zawsze przechodzą o jedną wylinkę mniej niż samice. Dymorfizm płciowy raczej nie znaczny, odwłok samicy jest bardziej pękaty, u samców jest bardziej smukły. Młode po 3, 4 wylince sexujemy po przez liczenie segmentów na odwłoku, standardowo samica – 6, samiec – 8 segmentów. U dorosłych osobników rozróżnienie płci nie sprawia już problemu, zwracamy uwagę na czułki, samce mają dłuższe i grzebieniaste ta cecha powoduje ze podobne są do czułek ćmy. Gatunek dosyć spory, samice potrafią dorastać do 9 cm. Dorosłe samce żyją około 2 miesięcy wiec nie zawsze będzie konieczne stopowanie samca, samice potrafią żyć nawet do 5 -7 miesięcy.

Terrarium
Dla B.mendica najlepszym rozwiązaniem będzie terrarium o charakterze pustynnym . Jako podłoże stosujemy piasek, lub mieszaninę piasku z torfem. Ponieważ jak wyżej wspomniałem większość gatunków pochodzi z okolic suchych,na wystrój terra nadają się suche źdźbła trawy, suche patyki, osty. Dla dorosłych osobników terrarium praktycznie dowolnej wielkości lecz nie niższe niż 30cm.
Wilgotność i temperatura

Gatunku B.mendica nie pryskamy ! Trzymamy zupełnie na sucho, zbyt wielka wilgotność powoduje że larwy giną, to samo tyczy się starszych osobników. Co do temperatury musi być wysoka najlepiej z przedziału 30-35 stopni w dzień i 20-25 w nocy.

Pokarm :

Modliszki z tej rodziny preferują pokarm latający lecz inaczej jest u B.mendica. Bez problemu poradzi sobie ze świerszczem czy karaczanem, raczej nie ma problemów z wykarmieniem, gatunek należy do agresywnych

Rozmnażanie :

Z racji tego że osobniki tego gatunku potrafią być agresywne karmimy samice do syta lub przed dopuszczeniem samca, podajemy jej np. świerszcza aby była zajęta. Dopuszczamy samca i kontrolujemy przebieg kopulacji aby w razie gdy samica pochwyci samca interweniować. Obficie karmiona samica już po kilku dniach od kopulacji składa pierwszy z 6-10 kokonów. Z kokonów legnie się od kilkudziesięciu do stu larw.

Inkubacja

Kokon inkubujemy w temp. 30-35 stopni spryskując go delikatnie raz na kilka dni. Ważna jest dobra wentylacja aby nie wdała się pleśń, oraz żeby kokon nie był zamknięty w „puszcze” ponieważ się ugotuje ( nie dosłownie ). Po około 3-5 tygodniach wykluwają się larwy, które na początku można trzymać razem pod warunkiem stałego dostępu do pokarmu, od trzeciej wylinki lepiej rozdzielić.

Podsumowanie :

Gatunek prosty w hodowli jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, koniecznie jest grzanie np. kablem grzewczym z termoregulatorem, żarówka nie będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ nie wyobrażam sobie żeby świeciła 24h na dobę.

Opis stworzony przez Mateusza Gacka



Data modyfikacji: 2024-10-23 18:03