Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Choroby modliszek

Pamiętajmy, że modliszka jak każda żywa istota może zachorować i zdechnąć. Nie wszystkie choroby zabijają, dlatego gdy coś się stanie naszemu pupilowi powinniśmy walczyć o jego życie, mało tego, jest to naszym obowiązkiem.

Nie dokończone linienie
Zdarza się, że modliszka przez niską temperaturę i wilgotność nie przejdzie całkowicie wylinki i utknie w starym oskórku. Jeśli w pancerzyku zostanie tylko czółek czy odnóże modliszka powinna funkcjonować normalnie ale jeśli zostanie głowa, odwłok albo odnóże chwytne to modliszka najprawdopodobniej padnie. Jeśli nawilżymy miejsce na którym został stary pancerzyk wodą możemy uratować owada.

Pokrzywiony po wylince pancerzyk
Modliszka która źle przeszła wylinkę najczęściej jest pokrzywiona przez co może mieć problemy z polowaniem a nawet normalnym funkcjonowaniem. Jeśli owad może chodzić po felernej wylince ma duże szanse na przeżycie i wyprostowanie się przy kolejnym linieniu. Przez cały czas gdy modliszka nie może polować powinna być karmiona z igły. Owady pokrzywione przy wylince imaginalnej najczęściej mają niesprawne skrzydła przez co nie mogą kopulować. U samic można obciąć takie skrzydła i dopuścić samca ale jest to dla niego bardziej ryzykowne. Jeśli w porę zobaczymy że modliszka spadła podczas linienia można ją podnieść za odstającą wylinką i zawiesić na np. patyku za pomocą igły.W takim przypadku możemy dotknąć jedynie wylinkę. OWADOM NIGDY NIE POWINNO SIĘ AMPUTOWAĆ ODNÓŻY.

Mutacje genetyczne
Owad, może mieć źle zbudowane skrzydła, więcej lub mniej odnóży itp. Modliszka z takimi problemami NIGDY NIE POWINNA SIĘ ROZMNAŻAĆ ponieważ jej potomstwo, może dalej się rozmnażać przez co na rynku będą same wadliwe owady. Osobniki z takimi mutacjami mogą funkcjonować normalnie.

Czarne oko
Prawie nigdy nie zabija owada ale pogarsza wzrok. Modliszka, może mieć problemy podczas polowania albo uciekać przed każdym owadem. Może się zdarzyć, że modliszka nie rozróżni palca czy pęsety od karmówki i zaatakuje. Najczęściej problem znika podczas kolejnej wylinki.

Wymioty
Zakażenie dróg pokarmowych bakteriami najczęściej gnilnymi. Modliszka wymiotuje brązową cieczą o mocnym i nieprzyjemnym zapachu. Prawie zawsze prowadzi do śmierci chociaż niektórzy twierdzą, że da się wyleczyć zmieniając karmówkę, podając wodę z mieszanką miodu i zwiększając wilgotność i temperaturę.

Problemy ze złożeniem ooteki
Zdarza się bardzo rzadko ale może doprowadzić do śmierci. Owad nie może wyprodukować kokonu przez co jaja rozpychają odwłok. Można pomóc modliszce dając jej małego świerszcza na kilka dni.

Pasożyty
Jeśli w terrarium pojawią się roztocza lub nicienie należy jak najszybciej zdezynfekować całe terrarium i pozbyć się wszystkich elementów wystroju. Gdy pasożyty zaatakują modliszkę należy je zmyć za pomocą chusteczki higienicznej nasączonej wodą. Roztocza, mogą udusić modliszkę jeśli oblegą tchawki owada.

Opracował Piotr

Modyfikacja 2024-10-23 18:51
  • Losowe gatunki z bazy

    Ceratomantis saussurii
    Ceratomantis saussurii
    Acromantis formosana
    Acromantis formosana
    Hierodula membranacea
    Hierodula membranacea
    Hymenopus coronatus - modliszka storczykowa
    Hymenopus coronatus
    modliszka storczykowa
    Pnigomantis medioconstricta
    Pnigomantis medioconstricta
  •