Heterochaeta spp.
Nazwa łacińska: |
Heterochaeta sp. |
Nazwa polska: |
brak |
Rozmiary: |
samica ok 16cm samiec ok 12cm |
Temperatura: |
30*C |
Wilgotność: |
70% |
Terrarium: |
20x20x30cm |
Występowanie:
Sudan, Tanzania, Somalia, Etiopia, Kenia.
Wygląd:
Ta szpiczastooka modliszka jest jedną z większych modliszek patyczakowatych. Ma długie odnóża chwytne dzięki którym może polować na owady znajdujące się w znacznej odległości. Dorasta do 12 cm. Kolorystyka w odcieniach brązu, aż po ciemną zieleń. Wnętrze odnóży chwytnych, oraz spód tułowia jest utrzymany w kolorze niebieskim z niewielkimi białymi bądź żółtymi punktami.
Rozpoznawanie płci:
Samce dorastają do 10 cm długości, samice są trochę większe i osiągają 12 cm. Rozpoznawać płeć można tradycyjnie po ilości segmentów odwłoka (samica ma 6 segmentów) już od L3 - L4. Ponadto u samicy imago skrzydła zakrywają tylko 3/4 odwłoka, podczas gdy samiec ma skrzydła dłuższe, wystające poza koniec ciała.
Warunki hodowli:
Idealna temperatura dla tego gatunku to około 30*C w ciągu dnia, z możliwym spadkiem nocnym do 20*C, zatem zalecane jest dodatkowe źródło ciepła (najlepiej mata bądź kabel grzewczy). Wilgotność powinna być utrzymana w okolicach 60%. Młode osobniki spryskujemy co drugi dzień, dorosłe dwa razy w tygodniu. Nie wykazuje wysokiej agresji, więc można się pokusić na hodowlę grupową, pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości pokarmu.
Terrarium:
Pojemnik hodowlany powinien być dobrze wentylowany, aby zapobiec pojawieniu się pleśni. Z uwagi na swą wielkość, modliszka powinna mieć dość duży pojemnik, sprawdza się zasada 3x2x2, czyli 3x długość modliszki w wymiarze pionowym i 2x długość w pozostałych wymiarach. Dla pojedynczego dorosłego osobnika idealne będzie terrarium o wymiarach 30x20x20. Jeśli prowadzimy hodowlę grupową, to terrarium musi być odpowiednio większe. Należy zapewnić również odpowiednią ilość gałęzi, po których modliszka będzie chodzić i na których będzie przechodziła wylinkę.
Długość życia:
Młode modliszki linieją mniej więcej co 10-15 dni, wraz z kolejnymi linieniami ten czas może się wydłużać. Czas między linieniem z subimago na imago, może wynosić nawet 3 tygodnie. Samce do osiągnięcia dorosłości linieją 8 a samice 9 razy. Parę dni przed wylinką modliszka przestaje przyjmować pokarm, należy wówczas usunąć karmówkę z pojemnika, aby uniknąć strącenia podczas wylinki.
Rozmnażanie:
Nastręcza zazwyczaj problemów, z uwagi na fakt, że samiec wymaga specyficznych warunków termicznych i wilgotnościowych, aby w ogóle chciał kopulować. Samo zbliżenie zazwyczaj nie niesie ze sobą problemów, gdyż samica rzadko jest agresywna wobec samca. Samica dojrzewa płciowo 3-4 tygodnie po wylince imaginalnej, samiec po wylince na imago potrzebuje około dwóch tygodni. Samica składa ootekę po dwóch tygodniach od kopulacji. Należy ją inkubować w temperaturze 30-35*C i przy wilgotności 50-60%. Larwy zaczynają przyjmować pokarm dzień lub dwa po wykluciu, można je od razu karmić muszkami owocówkami. Pokarm: Młode karmimy muszkami owocówkami i wylęgiem świerszcza, z wiekiem zwiększając rozmiar karmówki. Gatunek ten poluje tylko wtedy gdy jest głodny, więc niezjedzony pokarm można pozostawić w pojemniku (pod warunkiem, że nie stanowi zagrożenia dla modliszki i nie zbliża się okres wylinki).
Podsumowanie:
Modliszka generalnie dosyć łatwa w hodowli, polecana dla średniozaawansowanych hodowców.
Opis przygotowany przez Frenetico, uzupełniony o uwagi K_and_B