Hodowla karmowa karaczanów
Jaki gatunek karaczana wybrać ?
Jest sporo gatunków karaczanów na rynku. Niektóre nawet dostały miano "ozdobnych" i ludzie hodują je nie na karmę ale żeby cieszyły oko. Zależy też jakie zwierzęta mamy w domu i chcemy karmić karaczanami ponieważ różne gatunki rosną do różnych rozmiarów. Na początek hodowli proponuje gatunek który nie chodzi po szybach np. z większych - Karaczan argentyński (Blaptica dubia) z małych - Karaczan turecki (Blatta lateralis ). Gatunki te są łatwe do rozmnożenia i utrzymania oraz szeroko dostępne.
Terrarium/Pojemnik
Za pojemnik hodowlany mogą nam posłużyć akwaria bądź plastikowe pudła dostępne w marketach budowlanych (nomi, Castorama itp)
Pojemniki te są praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Nie muszą być przeźroczyste gdyż karaczany nie potrzebują światła by prawidłowo się rozwijać nawet lepiej jest aby panował półmrok.Lepiej stosować pokrywę gdyż niektóre gatunki skaczą lub latają gdy są dorosłe. Ważna jest wentylacja aby nie wdała się pleśń, proponuję otwory w pokrywie i bocznych ściankach pojemnika. Gdy hodujemy w akwarium na górę warto dać pokrywę z drobną metalową siatką. Do pojemnika wkładamy wytłoczki od jajek bądź korę, patyki, pozgniatane gazety - operacja ta zwiększy powierzchnię życiową hodowli. Podłoże jest raczej zbędne, można na dno wysypać suchą karmę. Oprócz tego przydała by się miska/talerzyk na pokarm mokry oraz wilgotna gąbka. Karaczanom nie przeszkadza tłok w pojemniku lecz ważne jest aby kontrolować hodowlę - co za dużo to nie zdrowo. W akwarium 50 litrowym który wyposażymy w wytłoczki od jajek lub inne materiały zwiększające powierzchnie życiową możemy hodować od kilkuset do kilku tysięcy osobników zależnie od gatunku i zagospodarowania.
Temperatura i wilgotność
Większość gatunków ma bardzo szeroki zakres tolerancji - karaczany to bardzo odporne zwierzęta. Uniwersalną temperaturą będzie 25 stopni, w niższej też będą się rozwijać, lecz znacznie wolniej. Najlepsze rezultaty jeśli chodzi o wzrost i rozmnażanie uzyskuje się w przedziale 25-30 stopni. Co do wilgotności, to zamiast spryskiwać ścianki warto w pojemniku hodowlanym umieścić gąbkę nasączoną wodą. posłuży ona nie tylko za poidełko lecz pomoże utrzymać wilgotność. Posłuży ona nie tylko za poidełko lecz pomoże utrzymać wilgotność. Informacje na temat jaką temperaturę i wilgotność potrzebuje dany gatunek znajdziemy w opisach dostępnych w internecie.
Karmienie
Karaczany to owady wszystkożerne. W hodowlach najczęściej jako karmę podaje się warzywa i owoce ale również pokarm suchy taki jak : rozdrobniona karma dla psów, otręby, płatki owsiane, płatki dla rybek. Można podać od czasu do czasu kawałek mięsa. Pokarm mokry najlepiej umieścić na talerzyku aby nie pleśniał po całym pojemniku, pokarm suchy można nasypać między wytłoczki lub wysypać na dno. Ważne aby po 2 dniach usuwać niezjedzony pokarm mokry i podać nowy.
Rozmnażanie
Karaczany to karmówka "samoobsługowa", w zasadzie zapewniamy im tylko temperaturę, wilgotność oraz pokarm i niczym innym się nie martwimy młode pojawią się same :)
Losowe gatunki z bazy
Creobroter gemmatus |
Miomantis paykullii |
Pnigomantis medioconstricta |
Sibylla pretiosa |
Sphodromantis baccettii |