Hodowla muszek owocówek
Pojemnik na muszki
Istnieje wiele różnych sposobów na hodowlę muszek owocówek. Jedni trzymają w słoikach, inni w butelkach. Ja osobiście trzymam je w słoiku, na wieczku robię 2 otwory, jeden duży drugi mały. Na mały otwór naklejam na silikonie czubek od butelki wraz z zakrętką, a na drugą pończochę, bądź inny cienki materiał. Warto do środka włożyć nazwijanej woliny albo zwykłej plastikowej siatki. Zwiększa to powierzchnie życiową muszek.
Dwa podgatunki
Muszki dostępne w sprzedarzy występują w 2 ''wersjach''. Mniejszej czyli Drosophila melanogaster (muszka owocowa) i Drosophila hydei (muszka octowa). Różnią się one tylko wielkością, trzymamy je w takich samych warunkach
Loty i nieloty czyli GMO
Muszki które możemy kupić na allegro zwykle nie potrafią latać z powodu zbyt długich skrzydeł bądź ich redukcji. Dzieje się tak ponieważ są to muszki laboratoryjne czyli genetycznie modyfikowane.
Drosophile latające
Drosophile w przrodzie nie raz w lecie unoszą się nad naszymi owocami. Również te owady możemy wykorzystać jako karmówkę. Łapiemy je sobie od razu na skarmienie albo wystawiamy im pojemnik z papką. Po pewnym czasie w pojemniku powinny się pojawić larwy.
"Papka" dla muszek
Istnieje wiele receptur na karmówkę dla muszek, jednak ja używam poniższej receptury, nie pleśnieje i czernieje po 2-3 tyg. Do przygotowania karmówki potrzebujemy:
- jabłko (lub dwa, zależy od ilości jakiej potrzebujemy)
- cytryna (do wyciśnięcia soku na koniec)
- płatki owsiane
- żelatyna
Jabłka ucieramy na drobną papkę, wsadzamy do garnuszka, gotujemy 3-4 min pod koniec dodajemy nasączone gorącą płatki owsiane, dodajemy 1-2 łyżki żelatyny. Przekładamy gorącą papkę do słoika, dodajemy sok z cytryny i odstawiamy do wyparowania.
Bardzo dobre efekty daje użycie agaru. Jednak jest to środek drogi i trudno dostępny. Pamiętajmy aby każda zrobiona papka była jak najmniej płynna. Wtedy są mniejsze szanse, że szybko nam spleśnieje.
Opis by Danger poprawki PasterzPPP