Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!





Hymenopus coronatus - modliszka storczykowa

Polecany dla początkujących
Jest to jeden z najbardziej pożądanych gatunków modliszek. Swoim wyglądem zachwyca nawet osoby, które nie interesują się ich hodowlą. Z uwagi na upodobnienie się do kwiatów orchidei, nazwana została modliszką storczykową. Gatunek opisał: Olivier Rok opisania: 1792

Nazwa łacińska:

Hymenopus coronatus

Nazwa polska:

Modliszka storczykowa

Nazwa angielska:

Orchid mantis

Nazwa niemiecka:

Orchideenmantis (IGM No. 8)

Wygląd:

Duża dysproporcja w rozmiarach ciała obu płci, rzadko spotykana wśród modliszek. Charakterystyczny wygląd oraz piękne biało-różowe ubarwienie (począwszy od stadium L2) czynią H. coronatus niemożliwym do pomylenia z żadnym innym gatunkiem wśród dostępnych w handlu.

Typ terrarium:

Tropikalne

Temperatura °C:

Dzień: 26-30°C, samce od L3 ok. 22°C, w nocy 20-24°C, samce 20°C

Wilgotność powietrza %:

Dzień: 75-90% Noc: 75-90%

Wielkość terrarium:

10x10x15cm

Występowanie:

Borneo, Chiny, Indie, Malezja, Tajlandia

Żywienie w niewoli:

Przede wszystkim owady latajace, muszki owocówki, mole spożywcze (mklik), barciaki mniejszy i większy, muchy, motyle. Do podawanych owadów karmowych warto również dodać zmielony pyłek pszczeli.

Polecany dla:

Początkujący

Biotop::

np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp

Wielkość samca:

3 cm

Wielkość samicy:

6 cm

Długość życia:

Samiec do 6 miesięcy, samica do 10 miesięcy.

Aktywność:

Dzienna

Hodowla grupowa:

Nie. Kanibalizm występuje już u larw L1. Nie polecana również ze względu na konieczność zapewnienia odmiennych warunków hodowli obu płciom.

Odmiany barwne:

Modliszki na różnych etapach życia przyjmują kolory białe, biało-różowe, różowe. Jako imago bardzo często przyjmują kolor biało- brązowy.

Ciekawostki:

H. coronatus jest jednym z nielicznych gatunków dostępnych w hodowli u którego samce linieją aż o 2 linki mniej niż samica. Utrudnia to w znaczący sposób udane rozmnożenie.

Trudność hodowli:

Gatunek trudny w hodowli

Odnośnik do opisu:

Hymenopus coronatus - modliszka storczykowa

Hymenopus coronatus

Nazwa łacińska:

Hymenopus coronatus

Nazwa polska:

Modliszka storczykowa

Rozmiary:

Samice 6cm, samce 2.5-3cm

Temperatura:

25-30*C,

Wilgotność:

50-70%

Terrarium:

50cm/30cm/30cm

Rząd: Mantodea
Rodzina: Hymenopodidae
Plemię: Epaphroditinae
Rodzaj: Hymenopodini

WYSTĘPOWANIE:
H.coronatus zamieszkują takie państwa jak Indie, Tajlandia, Borneo, Malezja i Chiny.

WIELKOŚĆ:
Samice są znacznie większe od samców osiągają około 6cm.
Samce osiągają wielkość około 2.5-3cm.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Samce tego gatunku do wylinki imagialnej potrzebują około 2,5 miesiąca, natomiast samica oczekuje na taką wylinkę około 3,5 miesiąca. Stadium imago u samca trwa około 2,5 miesiącas, zaś u samicy 6 miesiecy.

WYLINKA:
Samce przechodzą 5 wylinek i osiągają stadium imago.
Samice przechodzą 7 wylinek, aby osiągnąć stadium imago.

TERRARIUM:
Terrarium nie powinno być zbyt małe ponieważ modliszka może mieć problemy z przejściem wylinki, a także nie może być zbyt duże ponieważ owad będzie miał problemy ze schwytaniem pokarmu. Dla dwóch samic, które możemy trzymać w jednym terrarium (lecz nie jest to polecane) idealne będzie takie o wymiarach 50cm/30cm/30cm (szerokość, długość, wysokość). Samców nie należy trzymać razem, wystarcza mu terrarium o wymiarach 10cm/10cm/15cm. Wewnątrz powinny znajdować się różnego rodzaju patyki, które umożliwią modliszce wspinanie się. Aby modliszka tego gatunku czuła się jak najlepiej, należy umieścić również żywe rośliny, typu storczyki. Jako podłoże możemy zastosować mieszankę ziemi, piasku i torfu, włókno kokosowe lub aktywny węgiel. Oświetlenie terrarium oprócz światła dziennego, można użyć halogen lub lampkę z dziennym spektrum (SUN GLO), najlepiej ukrytą między roślinami umożliwiającymi zacienione światło. Terrarium oświetlamy 12h na dobę.
Temperatura w dzień powinna wahać się w granicach 25-30°C, w nocy nie powinna spaść poniżej 20°C.
Wilgotność w dzień jaką powinniśmy utrzymać to około 50-70%, a w nocy 70-80%, przy dobrej wentylacji najlepiej wiatrak od procesora komputerowego.

KARMIENIE:
Najlepszym pokarmem dla młodych modliszek będzie muszka owocowa. Poźniej ze wzrostem podajemy coraz to większy pokarm, najlepiej latający.

ROZMNAŻANIE:
Gotowość do kopulacji samiec osiąga w około tydzień po ostatniej wylince, natomiast samica czeka na to dłużej około 3 tygodni. Kopulacja trwa około 6-10 godzin, lecz może się przedłużyć o kilka kolejnych godzin. Pierwszy kokon modliszka składa między 4, a 6 tygodniem po wylince imago. Potrafi złożyć 4 takie kokony w 4 tygodniowych odstępach. Kokon inkubujemy w temperaturze 30*C i wilgotności około 80-100%. Codziennie spryskujemy inkubator. Młode wylęgają się po około 4-6 tygodniach od złożenia zapłodnionego kokonu. Wylęg trzymamy podobnie jak dorosłe osobniki.

ROZRÓŻNIENIE PŁCI:
Tak jak u wielu modliszek rozróżnić płeć można po przez policzenie segmentów odwłoku. Jeśli odwłok będzie zbudowany z 6 segmentów to oczywiście samica, a jeśli będzie ich 8 to oczywiście samiec. Samiec jest mniejszy od samicy i bardziej smukły.

UWAGI:
Samce tego gatunku od L4/L5 trzymamy w temperaturze 22-24* przy minimalnej ilości pokarmu, a samice przeciwnie jak najwyższa temperatura i jak najwięcej jedzenia. Robimy tak, ponieważ samce dorastają dużo szybciej i aby szcześliwie dożyły koopulacji powinniśmy je ''stopować''Im starsze są larwy tym bardziej zmniejszamy wilgotność, przy starszych owadach zmniejszamy wilgotność do minimum, czyli 50-60%. Samice tego gatunku są bardzo agresywne.

Jest to gatunek bardzo porządany przez terrarystów-modliszkarzy ze względu na jego szczególny wygląd. Dlatego też młode osobniki sprzedawane są bardzo drogo. Jednak nie polecamy jest dla początkujących hodowców.

Opis Hymenopus Coronatus made by lolo33 feat. aras1964 poprawki PasterzPPP

Data modyfikacji: 2024-10-23 18:15