Inkubacja kokonów modliszek
Największym podsumowaniem trudu jaki włożyliśmy w hodowle naszych modliszek jest odbycie kopulacji i złożenie przez samicę kokonu oraz wyklucie się młodych , przedstawię wam jak postępować z kokonem i jak przygotować pojemnik do jego inkubacji.
TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ
Najważniejszymi czynnikami jakie musimy zapewnić naszym kokonom są wilgotność i temperatura. Kokony możemy ogrzewać za pomocą lampki lecz nocą jest to uciążliwe najlepiej więc stosować kabel z termoregulatorem. Możemy stworzyć z niego płytę grzewczą gdy mamy zamiar inkubować kilka pojemników (może on także służyć jako źródło ogrzewania dla pojemników/terrariów z modliszkami)
Taką płytę możemy zrobić w 15 min. Płytę styropianową oklejamy folia aluminiową następnie rozkładamy kabel grzewczy mocujemy go za pomocą kawałków taśmy, na tak ułożony kabel kładziemy płytki ceramiczne - będą one utrzymywać ciepło.
Na tak wykonanej płycie stawiamy nasze pojemniki a czujnik termoregulatora umieszczamy w powietrzu między nimi lub w jednym z pojemników, w przypadku kabla 15W termoregulator może okazać się zbędny temperaturę wówczas regulujemy poprzez podłożeniu pod pojemniki np. zeszytu. Temperaturę musimy kontrolować termometrem nawet gdy używamy termoregulatora dopiero gdy mamy pewność że temperatura jest optymalna możemy zostawić pojemniki bez opieki.
Drugim czynnikiem jest wilgotność aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie spryskujemy pojemnik i podłoże . Polecam waciki kosmetyczne czy chusteczki, możemy użyć torfu lub włókna kokosowego.
Informacji na temat temperatury i wilgotności szukamy w opisach gatunkowych lub pytamy na forum :)
PRZENOSZENIE KOKONU
Może wydawać się rzeczą trudną i niektórzy boją się jej podjąć z uwagi na uszkodzenie kokonu. Gdy kokon został złożony na wystroju terrarium (patyki, sztuczny liść) zabieramy go do inkubatora wraz z danym elementem. Gdy kokon został złożony na szybie lub innym elemencie którego nie możemy przenieść próbujemy delikatnie oderwać kokon wcześniej spryskując go w miejscu przyklejenia. Jeśli to nie skutkuje odcinamy kokon żyletką tuz przy podstawie.
INKUBATOR
Jako inkubator posłuży nam pojemnik. Ważne aby miał odpowiednia wysokość. Idealnie sprawdzają się pojemniki plastykowe np. 0,5L kubki na piwo czy inny trunek.
- Na dnie układamy ręczniki papierowe lub torf.
- Ważna jest odpowiednia wentylacja aby kokon nie pleśniał. Robimy dziurki szpilką/ igłą po bokach pojemnika a na górę dajemy gazę/firankę.
- Na górze robimy dwa otwory po przeciwnych stronach pojemnika umieścimy tam patyk na którym zamocujemy kokon
- Kokon przyklejamy do patyka silikonem akwarystycznym który jest nie toksyczny szwem ku dołowi ! Szew kokonu jest bardzo łatwo rozpoznać ponieważ często ma inny kolor lecz nie zawsze, wtedy patrzymy na strukturę kokonu szew wyraźnie będzie się różnił.
- Przyklejamy kokon do patyka i umieszczamy w pojemniku pamiętając aby szew był na dole.
- Na górę mocujemy za pomocą gumki nasz materiał .
Tak wykonany pojemnik wraz z kokonem stawiamy na naszej płycie grzewczej kontrolując warunki inkubacji reguralnie spryskujac pojemnik w zależności jaka wilgotność jest optymalna dla danego gatunku.
Artykuł napisany przez Mateusza G.