Odontomantis spp.
WYGLĄD:
Malutka modliszka nazywana czasem modliszką-mrówką (z uwagi na bardzo długo utrzymującą się mimikrę). Jest zaliczana do tak zwanych boxerów - ma silnie rozbudowane odnóża chwytne, którymi intensywnie porusza w momencie gdy spotyka drugą modliszkę - umożliwia to wzajemne rozpoznanie się dwóch osobników jednego gatunku i w efekcie zmniejsza (ale nie likwiduje) ryzyko kanibalizmu w hodowlach grupowych. Młode osobniki są ubarwione czarno, za wyjątkiem odnóży, które mogą być zielone lub czerwone. Dorosłe osobniki mają do 3 cm wielkości i zielone pokrywy skrzydeł.
ROZPOZNAWANIE PŁCI:
Można określić już u L4 licząc segmenty odwłoka. Samce mają 8 segmentów, samice 6. Może to się okazać niezwykle trudne, gdyż modliszki w tym stadium mają poniżej 1 cm DC
WARUNKI HODOWLI:
Gatunek wymaga temperatury 25-30°C i wilgotności 60-70%. Wylęg oraz młode larwy można trzymać na sucho pryskając 1-2 razy na tydzień. Jeśli zapewnimy stały dostęp do pożywienia można hodować grupowo.
TERRARIUM:
Dla pojedynczego osobnika imago wystarczy terrarium 8x8x8, lecz dla grupy musi być odpowiednio większe. Dla pojedynczych larw stosujemy Złotą Zasadę: sprawdzamy długość owada i terrarium wybieramy minimum 3x wysokość i 2X szerokość/głębokość. Generalnie, modliszka jest tak malutka, że całe życie może spędzić w moczboxie.
KARMIENIE:
Podobnie jak większość modliszek, preferują pokarm latający, ale nie są zbytnio wybredne. Dla świeżo wyklutych larw odpowiednie będą D. melanogaster, potem przechodzimy na D. hydei i wylęg świerszcza. Następnie powinno się przejść na muchy z pinek i małe mole woskowe. Można podawać również karaczany i nny pokarm biegający (za wyjątkiem żuków, które są niezdrowe z uwagi na obecność dużej ilości chityny). Dorosłym owadom można podawać muchy z białych robaków i barciaka większego (modliszka sprawnie poluje nawet na ofiary większe od siebie). Pamiętajmy, aby pokarm był dostosowany do wielkości modliszki (był niewiele większy od naszego pupila). Nie wolno podawać pokarmu potencjalnie trującego (krocionogi, prusaki), oraz potencjalnie niebezpiecznego (pająki, pszczoły, pluskwy). Unikmy pokarmu pochodzącego z odłowu, ponieważ może on przenosić niebezpieczne pasożyty.
WYLINKA I STADIUM IMAGO:
Modliszka przestaje przyjmować pokarm na kilka dni przed wylinką. Pierwsze linienie powinno nastąpić 7-12 dni po wykluciu (zależnie od temperatury i dostępności pokarmu). Czas między kolejnymi linieniami będzie się sukcesywnie wydłużał, w stadium subimago modliszka może trwać około 3 tygodni. Samice zazwyczaj linieją 7 razy, samce przechodzą jedną wylinkę mniej. Tuż po linieniu modliszka musi wyschnąć i nie powinno się podawać pokarmu przynajmniej przez jeden dzień. W mojej hodowli przy wysokiej temperaturze samica dorosła do imago w czasie krótszym niż dwa miesiące.
ROZMNAŻANIE:
Zazwyczaj nie sprawia problemów. Samica jest gotowa do kopulacji dwa tygodnie po ostatniej wylince, samiec zazwyczaj tydzień. Dopuszczenie najlepiej przeprowadzić w terrarium samicy (pod warunkiem, że jest wystarczająco obszerne i samiec może uciec po kopulacji). Feromony które osiadły na wystroju pobudzą samca i zachęcą go do kopulacji. Samica jest rzadko agresywna, ale dobrze jest obserwować cały proces żeby uniknąć strat. Samicę należy dobrze nakarmić i podać jej pokarm tuż przed dopuszczaniem - jeśli będzie zajęta jedzeniem nie potraktuje samca jako przekąski. Kopulacja trwa zazwyczaj kilka godzin i samiec łączy się w tym czasie z samicą kilkukrotnie. Samica może złożyć kokon tuż po kopulacji, ale może to również potrwać kilka dni. Ootekę należy inkubować przez okres 4 tygodni w temperaturze 30*C i wilgotności 70-80%. Po tym okresie wychodzi 30-60 larw, które można karmić D. melanogaster już następnego dnia po wykluciu.
Opracowanie Frenetico