Parasphendale affinis
Nazwa łacińska: |
Parasphendale affinis |
Nazwa polska: |
brak |
Rozmiary: |
Samice do 8 cm, samce dużo mniejsze 3-4 cm. |
Temperatura: |
25-30*C |
Wilgotność: |
40-60% |
Terrarium: |
20x20x30cm |
Rząd: Mantodea
Rodzina: Mantidae
Podrodzina: Miomantinae
Plemię: Miomantini
Rodzaj: Parasphendale
WYSTĘPOWANIE:
Kenia, Somalia, Etiopia.
WSTĘP:
Jedna z najbardziej agresywnych modliszek występujących w hodowli. Często przyjmuje postawę agresywną rozkładając odnóża chwytne i skrzydełka (w przypadku imago). Chętnie atakuje wszystko co się rusza, często występuje kanibalizm. modliszki przed drugą wylinką (tzn. w stadium L2) należy rozdzielić aby uniknąć strat.
WYGLĄD:
Gatunek o niesamowitym wyglądzie, z dużą głową i różowymi oczami. Dorosłe samce mają duże, dobrze rozwinięte skrzydła i świetnie latają, natomiast u samic skrzydła są niewielkie i służą głównie straszeniu przeciwników. Ciało u osobników obu płci marmurkowe w kolorach brązowym, białym, szarym aż do niebieskiego, rzadko występuje kolor zielony. Pokrywy skrzydeł mogą być żółto-czarne, a skrzydła czerwono-pomarańczowo-brązowe. Odnóża chwytne posiadają żółte i niebieskie wzory, które modliszka prezentuje w sytuacjach zagrożenia. Samice dorastają do 8 cm długości ciała, samce dużo mniejsze, maksymalnie 3-4 cm.
ROZRÓŻNIANIE PŁCI:
Wyraźny dymorfizm płciowy sprawia, że łatwo można określić płeć osobnika. Samice znacznie większe, o pękatym odwłoku i krótkich skrzydłach. Samiec zazwyczaj o połowę mniejszy, smukły, o skrzydłach zakrywających cały odwłok. w wypadku wątpliwości u młodszych osobników można policzyć segmenty odwłoka - standardowo samica posiada 6 lub 7 segmentów, samiec 8. Samce przechodzą jedną wylinkę mniej niż samice.
WARUNKI HODOWLI
Modliszka średnio skomplikowana w hodowli, nadaje się nawet dla początkujących terrarystów pod warunkiem odpowiedzialnego zachowania. Może przeżyć całe życie w temperaturze pokojowej 25*C, ale zwiększenie temperatury do 30*c przyśpieszy jej wzrost i pozwoli osiągnąć większe rozmiary. Nocą temperatura może spaść do 20*C. Nie wymaga wysokiej wilgotności, odpowiednia będzie na poziomie ok 50% (40-60%, spryskiwać należy 2-3 razy w tygodniu), dodatkowo dobrze jest zwiększyć wilgotność przed wylinką (nawet do 80%), zwłaszcza przed imaginalną.
Należy karmić z rozwagą, ponieważ z uwagi na wysoką agresję modliszka może zjeść praktycznie każdą ilość pożywienia. U tego gatunku przejedzenie bywa śmiertelne.
TERRARIUM:
Jak w przypadku większości gatunków powinno mieć wysokość ok 3x długość modliszki, czyli dla dorosłego osobnika: 20x20x30cm zorientowane pionowo. Modliszka nie jest w stanie wspinać się po szkle, więc ściany boczne, tylne i sufit należy okleić siatką, bądź korkiem. Jako podłoże używamy mieszaniny piasku z torfem lub włóknem kokosowym, bądź samego piasku. Jako wystrój używamy suchych gałęzi zorientowanych pionowo, można dodać rośliny sztuczne bądź żywe (o ile nie będą zagrażały owadowi).
DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Modliszka do osiągnięcia dojrzałości potrzebuje ok 6 miesięcy, w tym czasie przechodzi 6 lub 7 wylinek. jako imago samice żyją 2-7 miesięcy, samce żyją 1-2 miesiące
ROZMNAŻANIE:
Może nastręczać problemów z uwagi na wrodzoną agresję. Samica dojrzewa płciowo 2 tygodnie po wylince imaginalnej, samiec po wylince na imago potrzebuje około tygodnia. dobrze jeśli samiec przed dopuszczeniem ma możliwość polatania (należy pamiętać o zamknięciu okien). Samicę należy dobrze nakarmić przed dopuszczeniem i podać pokarm aby odwrócić jej uwagę. Samca sadzamy parę centymetrów za samicą. Jeśli samiec ucieknie, następną próbę podejmujemy dopiero nazajutrz. Zdarzają się sytuacje, w których samiec siedzi na samicy, ale nie dochodzi do kopulacji, należy wówczas podać samicy karmówkę, żeby umożliwić samcowi ucieczkę.
Samice wytwarzają w ciągu życia ok 3 stosunkowo dużych brązowych kokonów, z których po 30 dniach (60 przy temperaturze ok 25*C) wylęgnie się 100 - 150 czarnych larw przypominających wyglądem mrówki.
POKARM:
Modliszki jedzą wszystko co się rusza: świerszcze, szarańcza, muchy i ćmy są najlepsze. Dieta powinna być zróżnicowana z przewagą owadów latających. Nie karmimy owadami które mogą potencjalnie skrzywdzić modliszkę bądź okazać się trujące. Odpadają więc pszczoły, osy, pająki, pluskwiaki, krocionogi itp. Odradza się również wszelkiego typu chrząszcze z uwagi na wysoką zawartość chityny. Wylęg karmimy muszkami drosophila hydei bądź świeżym wylęgiem świerszcza, stopniowo zwiększając pokarm wraz ze wzrostem modliszki.
PODSUMOWANIE:
Modliszka stosunkowo łatwa w hodowli, natomiast trudniejsza w rozmnożeniu. Ciekawy wygląd i zachowanie sprawi, że gatunek ten da dużo radości zarówno początkującym jak i zaawansowanym hodowcom
Opracowanie Kaspa