Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!





Sibylla pretiosa

Gatunek opisał: (Stal Rok opisania: 1856)

Nazwa łacińska:

Sibylla pretiosa

Nazwa polska:

-

Nazwa angielska:

Cryptic mantis

Nazwa niemiecka:

- (IGM No. 191)

Wygląd:

Delikatne długie odnóża kroczne. Cechą charakterystyczną są także duże, wyraźne przyoczka oraz wyrostek na głowie.

Typ terrarium:

Tropikalne

Temperatura °C:

W dzień 25-30°C, w nocy nie niżej niż 20°C

Wilgotność powietrza %:

W dzień 50-60% , w nocy nie niżej niż 60-70%.

Wielkość terrarium:

15x15x25cm

Występowanie:

Wschodnia Afryka (Kenia, Tanzania itd.)

Żywienie w niewoli:

Wymagają pokarmu latającego. Młode karmimy Drosophila sp. W późniejszych stadiach muchy, mole woskowe, ćmy czy motyle. Nie polecam świerszczy i karaczanów ze względu na możliwość wystąpienia problemów z trawieniem i zaczopowaniem się przewodu pokarmowego.

Biotop::

Zarośla, gałązki itp.

Wielkość samca:

4-5 cm

Wielkość samicy:

5-6 cm

Długość życia:

Samiec: 10 miesięcy (2 miesiące jako imago) Samica: 13 miesięcy (5 miesięcy jako imago)

Aktywność:

Dzienna

Temperament:

Łagodna

Hodowla grupowa:

Tak

Trudność hodowli:

Gatunek trudny w hodowli

Odnośnik do opisu:

Sibylla pretiosa


Sibylla pretiosa

Nazwa łacińska:

Sibylla pretiosa

Nazwa polska:

brak

Rozmiary:

5-6 cm

Temperatura:

23-33°C

Wilgotność:

ok. 60%

Terrarium:

15x15x15

Sibylla pretiosa, jedna z najbardziej niesamowitych modliszek hodowlanych, znana z przenikliwego spojrzenia i ciekawego zachowania. Modliszka w naturalnym habitacie występuje w Afryce Południowej.
Dla entuzjastów pozycja obowiązkowa.

Wygląd

Sibylla pretiosa, jedna z najbardziej tajemniczo wyglądających modliszek hodowlanych. Podobna do Gongylus gongyloides, Sibylla na zasadzie mimikry ma przypominające liście wypustki na odnóżach krocznych i odwłoku. Samice tego gatunku mają jasnozielone pokrywy skrzydeł, które zachodzą na koniec odwłoka. Modliszki mają charakterystyczne znamię z tyłu głowy, kształtem przypominający diament, co jest kolejną oznaką przystosowania do otoczenia. Tak jak Phyllocranie paradoxy, Sybille mają wypustek na czubku głowy przypominający w kształcie serce. Występują zazwyczaj w brązowych kolorach w przypadku samic z zielonymi skrzydłami. Dymorfizm płciowy, samice 5-6 cm długości ciała, samce około jednego centymetra krótsze.Rozróżnianie płci, 8 segmentów na odwłoku u samców i 6-7 u samic. Czułki są bardzo podobne zarówno u samic jak i u samców, więc może być to niedokładna metoda oznaczania płci. Po piątej wylince (l5) zaczyna być widoczna różnica wzrostu. Samicę są nieco większe od samców.

Warunki

Gatunek ten nie jest polecany dla początkujących, aczkolwiek osoba odpowiedzialna powinna sobie poradzić. Sibylla wymaga temperatury rzędu 23-33°C, gdyż jest to jeden z bardziej tropikalnych gatunków spotykanych w hodowlach. W nocy temperatura może spaść do około 18°C.
Wilgotność na poziomie około 60%. Wilgotność u nimf powinna być większa niż u osobników dorosłych. Nie tylko po to, by zmiękczyć im oskórek, ale także jako źródło wody. U osobników l1-3 powinniśmy zwilżać wacik codziennie. Wraz z wzrostem modliszek pryskamy im coraz mniej. U modliszek l3-6 jest to już tylko 3 razy w tygodniu, a u dorosłych raz na tydzień.

Terrarium

Terrarium nie musi być duże, gdyż modliszki w późniejszych stadiach rozwoju stają się coraz mniej ruchliwe, lecz nie może być zbyt małe, by modliszka nie miała problemów z linieniem. Modliszka o maksymalnej długości 6 centymetrów wymaga pojemnika co najmniej 15x15x15, idealne jest o wymiarach 18x12x12. Sybille to gatunek dość płochliwy, lubiący zlewać się z otoczeniem. Dlatego musimy zapewnić modliszce nie tylko gałązki, ale także brązowe uschłe liście. Reszta - standard, siatka na ściankach bocznych i suficie.

Karmienie

Karmienie zwykle nie jest problemem. Larwy są agresywne. Od samego dnia wylęgu nie będą miały problemu z własnoręcznym polowaniem na muszki owocówki, jednak nie jest to zalecane ze względu na ich delikatność budowy ciała. Polecane jest karmienie mszycami, bądź muszkami z pencety. Wraz ze wzrostem owada pokarm powinien także się zwiększać. Kolejno mszyce - muszki owocówki - świerszcze/muchy domowe.
Dobrze odkarmiane samice potrafią składać ootheki nawet co dwa tygodnie. Same ootheki często różnią się rozmiarem, lecz rzadko wylęga się z nich powyżej 50 owadów. Nimfy można trzymać zbiorowo do około l3, lecz nawet pomimo dużej ilości pokarmu trzeba się liczyć ze stratami. Dlatego polecane jest trzymanie owadów osobno.

Rozmnażanie

Modliszki można dopuszczać 2 tygodnie po wylince imaginalnej. Samiczkę należy nakarmić do syta i wtedy dopuszczać samca. Modliszki ze względu na płochliwość nie należy podglądać, gdyż mogą się wystraszyć, lecz z drugiej strony nie powinno ich się pozostawiać samych sobie, żeby się nie pozjadały. Z ootheki w temperaturze ok. 30 stopni małe wylęgają się w zaledwie miesiąc. Nimf jest w zależności od wielkości kokonu 10-40.

Streszczenie

Sibylla pretiosa jest jednym z dziwniej wyglądających modliszek hodowlanych. Różnorodne zachowanie oraz znaczny kamuflaż sprawiają, że modliszka jest bardzo ciekawym obiektem obserwacji.

Uwagi

- Owady l1-3 bardzo szybkie i skoczne.
- Gatunek skłaniający się do latania.
- Modliszki o delikatnej budowie ciała
- Modliszki, gdy czują się zagrożone, skaczą lub odlatują. Czasem padają na plecy udając martwe.

 

Opis by Kijanek na podstawie strzępków informacji ze stron hodowców holenderskich i niemieckich
Data modyfikacji: 2024-10-23 17:30