Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Sphodromantis spp.

Sphodromantis spp.

Nazwa łacińska:

Sphodromantis spp.

Nazwa polska:

brak

Rozmiary:

6-7cm

Temperatura:

23 do 27*C

Wilgotność:

60-70%

Terrarium:

30cm/20cm/15cm

Rząd: Mantodea
Rodzina: Mantidae
Podrodzina: Paramantinae
Plemię: Paramantini
Rodzaj: Sphodromantis

WYSTĘPOWANIE:
Modliszka ta występuje na obszarze prawie całej Afryki oraz w krajach Bliskiego wschodu.

WIELKOŚĆ:
Samice są znacznie większe od samców. Samica w hodowli osiąga wielkość około 6-7cm, lecz zdarzają się też osobniki wielkości 9-10cm. Samce w hodowli osiągają wielkość około 4-5cm, również zdarzają się nieco większe. Ogólnie sprawa zależy od podgatunku który posiadamy.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Modliszki gwinejskie są modliszkami, które żyją dość długo w przeciwieństwie do innych gatunków. Od larwy do imago, czyli ostatniej wylinki jaką przechodzą modliszki mija okres około 3-4 miesiecy (co nie jest regułą, w zależności od warunków może to potrwać nawet do 8-12 miesięcy) przy zapewnieniu modliszce odpowiednich warunków do życia czyli (temperatura, wilgotność, pokarm), wydłużyć życie modliszki można po przez zmniejszenie tych wszystkich czynników. Samice od wylinki imagialnej (ostatniej) żyją przeciętnie od 8 do 10 miesięcy, chodź zdarzają się przypadki, że dożywają nawet 12 miesięcy. Samce tego gatunku żyją znacznie krócej niż samice, około 3 miesięcy lub mniej.

TERRARIUM:
Terrarium dla dorosłego osobnika nie powinno być zbyt małe ponieważ modliszka może mieć problemy z przejściem wylinki, a także nie może być zbyt duże ponieważ owad będzie miał problemy ze schwytaniem pokarmu. W przypadku modliszek gwinejskich najlepiej sprawdzają się wysokie i wąskie terraria o wymiarach 30cm/20cm/15cm (wysokość, długość, szerokość). Terrarium powinno być wyposażone w dosyć dużą ilość gałęzi oraz roślin. Rośliny nie koniecznie muszą być żywe, możemy zastosować sztuczne roślinki które bardzo dobrze sprawdzają się u modliszek ponieważ są twarde i się nie łamią. Jako podłoże stosujemy torf lub substrat kokosowy, możemy zastosowac równiez piasek terrarystyczny. Od barwy otoczenia zależy głównie kolor naszej modliszki, a także od wilgotności ale jest to kwestia sporna. Terrarium raz dziennie (najlepiej wieczorem) dość obficie spryskujemy destylowana woda (letnią, przegotowaną), nie możemy zapomnieć, aby nasze terraria posiadały dobrą wentylację i wymianę powietrza. Temperaturę jaką należy utrzymać w terrarium modliszki może się wahać w granicach od 23 do 27*C, którą otrzymamy przez zamontowanie żarówki o niewielkiej mocy (około 15-20WAT) nad terrarium, natomiast wilgotność około 60-70%.

Dodam także, że taki pełny wystrój możemy im zrobić dopiero po osiągnięciu przez modliszki dorosłości. Jeśli włożymy je do niego wcześniej, istnieje duże prawdobodobieństwo iż ozdoby przeszkodzą naszemu zwierzakowi poprawnie wylinieć.


KARMIENIE:
Modliszki Sphodromantis tak jak wszystkie inne gatunki modliszek karmimy pokarmem zwierzęcym, najlepiej w tym przypadku sprawdzają się bezkręgowce wielkości 2,0-3,5cm (w zależności od stadium rozwojowego modliszki) typu: świerszcze, mączniki, ćmy, drewnojady. Młode modliszki karmimy wylęgiem świerszcza oraz muszkami owocówkami (nielotami). Pokarm ten jest bardzo łatwo dostępny na naszym rynku. Karmimy modliszkę gdy widzimy że ma cienki odwłok, czyli strawiła juz ostatni pokarm. Jeżeli nasza modliszka nie będzie chciała jeść znaczy to że za jakiś czas będzie przechodziła wylinkę, podczas tego należy usunąć pokarm z terrarium modliszki. Po przejściu wylinki po około 1-2dni zaczynamy karmić modliszkę, nie jest wzbronione karmienie modliszki po kilku godzinach od przejścia wylinki. Jako jeden z niewielu gatunków modliszek gwinejska bardzo dużo pije, więc nie należy zapomnieć o zraszaniu terrarium. Bez pokarmu modliszka może wytrzymać nawet do 14dni, ale proszę nie przeprowadzać taki eksperymentów.

ROZMNAŻANIE:
Modliszki te rozmnażają się płciowo, więc do otrzymania potomstwa potrzebujemy samca oraz samicy. Po osiągnięciu dorosłego stadium, czyli po ostatniej wylince gdy modliszce wykształcą się skrzydła, samiec z samica może kopulować. Bardzo często zdarza się że samica po kopulacji z samcem zjada go. Jeśli chcemy tego uniknąć i zachować samca przed kopulacja bardzo mocno karmimy samicę (do syta). Po około 2 tygodniach od kopulacji modliszka składa zapłodnioną ootekę mylnie zresztą nazywaną kokonem. Aby przenieść ją do inkubatora, należy odciąć ją delikatnie żyletką w miejscu gdzie ooteka styka się z miejscem jego złożenia. Inkubację ooteki możemy przeprowadzić w wilgotnym dobrze wentylowanym pojemniku, ale musimy uważać aby wentylacja nie była zbyt wielka bo młode modliszki są bardzo zwinne i mogą przedostać się przez otwory wentylacji. Po około miesiącu wylęgają się z kokonu młode modliszki których jest w zależności od wielkości kokonu od 50 do nawet 300 sztuk. Przeważnie pierwszy kokon jest najbardziej obfity w młode modliszki. Z każdego kolejnego kokonu złożonego przez samicę wylęga się mniej modliszek. Dobrze karmiona samica w swoim życiu może złożyć do 8 kokonów lecz przeważnie jest ich 5. Młode modliszki od razu po wykluciu rozdzielamy do osobnych pojemników ponieważ są to kanibale i mogą zjadać siebie nawzajem, najlepiej sprawdzają się w tym przypadku puste opakowania po kliszach.

ROZRÓŻNIENIE PŁCI:
Płeć u modliszki gwinejskiej możemy rozróżnić po 3-4 wylince. Najtrafniej możemy rozróżnić płeć po przez policzenie segmentów odwłoku modliszki. Samica posiada odwłok zbudowany z 6 segmentów, na końcu którego umieszczone są dwa zakrzywione kolce wielkości około 0,7mm u dorosłego osobnika. Natomiast odwłok samca zbudowany jest z około 8 segmentów i kolce na odwłoku są proste wielkości około 0,4mm. Odwłok samicy jest szeroki, zaś samca wąski.
UWAGI:
Nie należy trzymać grupowo, ponieważ dojdzie do zjawiska kanibalizmu i zostanie zjedzony jeden z 2 osobników, przeważnie samiec.
Modliszki te potrafią bardzo dobrze latać. Z reguły samce mają dłuższe skrzydła co umożliwia im bardzo dobre korygowanie lotem. Samice posiadają krótsze skrzydła, ale nie wyklucza to, ze nie potrafią latać, co nie do końca możemy nazwać "lotem" tylko długim skokiem przy małej pomocy skrzydeł. Gdy bierzemy je na ręce odlatują/ odskakuja przeważnie gdy czują się zagrożone lub zestresowane.

Oznaczanie sphodromantisów

Temat bardzo podchwytliwy, jednak muszę czytelników rozczarować. Nikt w polsce nie jest w stanie odróżnić od siebie poszczególnych podgatunków Sphodromantis. Aby to zrobić trzeba by dysponować kolekcją opisanych suszek. Powtarzam, w polsce nikt tego nie ma, nie umie a na zachodzie mało komu się chce w to bawić. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że odkryto ok. 80 podgatunków tej modliszki.

Sphodromantis sp.

Skrót sp. oznacza nieoznaczony podgatunek. Mógłby odnieść się do każdego 'sphodromantisa' w polskich hodowlach, ponieważ hodowcy nie ustannie mieszają pogatunki. Jeśli kupimy Sphodromantis gastrcia to wcale nie znaczy że jest to ten konkretny podgatunek bo może się okazać że miał matkę virdis, dziadka lineole.

Sphodromantis sp. Egipt

Dopisanie do nazwy Egipt, Tanzania czy Tunezja nie zmienia faktu rzeczy. W tych krajach żyje po kilka podgatunków Sphodromantis i nadal nie wiadomo który. Inną sprawą jest to ile, tak na prawdę, pokoleń wstecz przodkowie naszych pupili żyli na wolności.

Chów wsobny i genetyka

Chów wsobny istnieje wtedy gdy mieszamy osobniki w bliskim pokrewieństwie. Co prawda skutki tego odczujemy kilka pokoleń później, ale ten proceder uprawia się w Polsce od wielu lat, i wiele modliszek na allegro, jest z chowu wsobnego. Osobniki takie charakteryzują się wysoką umieralnością w początkowych stadiach, skarłowaceniem i wadami rozwojowymi. Wielu początkujących obarcza swe porażki tajemniczym chowem wsobnym nie mając o kwestii pojęcia. Utarło się padła modliszka - chów wsobny.

Skąd wziąźć czyste osobniki?

Z sprawdzonych hodowli niemieckich. Tam funkcjonuje system numerów IMG zapobiegający krzyżowaniu różnych podgatunków.

Czy jest to problem tylko Sphodromantisów?

Nie, populacjami z podobnymi problemami zaczynają być Phyllocranie paradoxy i inne popularne gatunki.

Jak przeciwdziałać?

Wiele zrobić nie możemy. Na pewno nie krzyżujmy pokrewnych osobników i innych podgatunków.

 

Modyfikacja 2024-10-23 18:57
  • Losowe gatunki z bazy

    Hestiasula brunneriana
    Hestiasula brunneriana
    Pnigomantis medioconstricta
    Pnigomantis medioconstricta
    Prohierodula picta
    Prohierodula picta
    Tisma pauliani
    Tisma pauliani
    Mantis religiosa - modliszka zwyczajna
    Mantis religiosa
    modliszka zwyczajna
  •